Jak správně zařídit dětský pokoj?
Pokud jste ve fázi zařizování dětského pokoje, máme pro vás pár rad. Je třeba se nad tímto tématem zamyslet a nic neuspěchat. V klidu si sedněte a sepište si na papír důležité věci, které by u vás doma v dětském pokoji neměly chybět. Každé dítě má své kamarády a rádo se pochlubí svým královstvím. Zapojte ho tedy do realizace této místnosti a ptejte se, co by zde nemělo chybět a jaká je jeho představa.
Rostoucí pokoj je ideální řešení
Děti rostou jako z vody. S tímto je třeba počítat při koupi nábytku i při výmalbě. Abyste každých pět let nemuseli pokojíček předělávat, dívejte se spíše po nábytku, který dítěti pár let vydrží. Měl by být bytelný a zdravotně nezávadný. Nábytek zůstane, dekorace můžete měnit dle uvážení. Věřte, že výměna dekorací změní ráz interiéru a je finančně nenáročná.
Mnoho rodičů zastává názor, že dětem do pokoje stačí starý ošoupaný nábytek, protože ho stejně zničí. Tento názor je naprosto chybný. Děti jsou odmala formovány svým okolím, a pokud budou obklopeni čistými a hezkými věcmi, budou se tak i cítit. Pokud nemáte dostatek financí, zkuste pátrat na bazarech, i tam se dají najít opravdové poklady.
Výmalbu volte spíše ve světlejších barvách. V dětském pokoji by měly být obsaženy maximálně tři hlavní barvy. Základem je neutrální bílá, kterou můžete doplnit trendy světle šedou a barvou v mint odstínu. Moderní je také kombinace růžové a zlaté, pokud máte holčičku. Děti mají pestrost rády, avšak moc jasných barev by působilo rušivě.
Podlahovou krytinu vybírejte také s rozmyslem. Děti stráví hodně času na zemi hraním si, proto pokud nemáte podlahové topení, kupte pěkný koberec, který bude ladit s interiérem. Nedoporučujeme koberce s vysokým vlasem, drží se zde mnoho nepořádku a čištění není jednoduché.
Dětský pokoj jako multifunkční prostor
Dětský pokoj je bezesporu multifunkčním prostorem. Děti zde odpočívají, hrají si a učí se. Než tedy přistoupíte k realizaci této místnosti, pomyslně si ji rozdělte do tří zón.
První, relaxační část, je kout, kde dítě odpočívá a spí. Tato část nepotřebuje hodně světla, je tedy možné ji umístit na tmavší stranu pokoje. Neměla by zde chybět postel, noční stolek s lampičkou, šatní skříň. Doplněna může být koberečkem, květinou v květináči, záclonami a závěsy (pokud nepoužíváte rolety). V této části by nemělo být nic rušivého, doporučujeme vše ladit do jemných pastelových tónů.
V aktivní části si dítě hraje. Sem patří různé boxy či koše s hračkami, koberec, různé dekorace, veselé obrázky či fotky na zdi, tabule, kapsáře, křesílka atd.
Poslední pracovní část by měla mít dostatek světla. Ideální je tedy umístění blízko okna. Nutností je zde pracovní stůl s lampičkou a kvalitní rostoucí židle. To vše může být doplněno knihovnou, nástěnkou a jinými úložnými prostory na studijní materiály.
Naštěstí je dnes trendem, že si rodiče dávají na zařízení dětského pokoje čím dál více záležet. Počítejte však s tím, že pokojíček nikdy nebude jak z katalogu, děti si hrají a k tomu potřebují hračky. A hračky nejsou nepořádek.<
Zdroj obrázků: unsplash.com